Autoimmun betegségek

Az autoimmun betegségek ismeretlen etiológiájú, gyulladásos-de­generatív betegségek. A közlemény a patogenezis, a diagnosztika és a kezelés alapjait összegzi és vázolja a jövő diagnosztikai és terápiás lehetőségeit.
Az „autoimmun” jelző a legtöbb beteg és nagyon sok gyakorló orvos számára ma is a rejtélyes, nehezen felismerhető, nehezen (vagy nem) kezelhető betegséget jelenti. Bár a kutatóknak jócskán maradnak rejtélyek, a gyakorló orvosok számára ma már ez a betegségcsoport is éppen annyira egyszerű (vagy bonyolult), mint a többi. Az autoimmun betegségekkel kapcsolatban felmerülő legfontosabb kérdésekre adható válaszok az alábbiak.